ماشین ظرفشویی صنعتی در چه ابعادی تولید می شود؟

آشپزخانه صنعتی

یکی از تجهیزاتی که نقش کلیدی در تسریع فرآیند شست و شوی ظروف دارد، ماشین ظرفشویی است که بسته به عملکرد خود در دو دسته ماشین ظرفشویی صنعتی (ماشین ظرفشویی رستورانی) و ماشین ظرفشویی خانگی جای می‌گیرند. ماشین ظرفشویی‌ صنعتی برای بهینه سازی زمان، تمیزی بهتر، سهولت استفاده و شستشوی سریع در هر آشپزخانه‌ی صنعتی ضروری بوده و بدون آن‌ها نمی‌توان حجم زیادی از ظرف‌ها را شست‌و‌شو داد. با کمک ماشین ظرفشویی صنعتی می‌توانید در هر ساعت تا 1200 سینی ظرف را تمیز کرده و سفارشات مشتریان را به موقع تحویل دهید.

شاید با خود فکر کنید که چرا از یک ماشین ظرفشویی خانگی جمع و جور برای آشپزخانه صنعتی خود استفاده نکنید، در واقع این تصمیم خوبی نخواهد بود زیرا این دو ماشین از لحاظ عملکرد و مصرف انرژی تفاوت زیادی با هم دارند و بهتر است در یک واحد صنعتی از ماشین ظرفشویی صنعتی استفاده شود. ماشین ظرفشویی صنعتی در مقایسه با ماشین ظرفشویی خانگی، چرخه شست‌و‌شوی کوتاه‌تری داشته و معمولا فقط چند دقیقه طول می‌کشد تا ظروف تمیز را تحویل دهد اما این چرخه می‌تواند در ماشین‌ ظرفشویی خانگی بیشتر باشد.

یکی دیگر از بزرگ‌ترین مزیت‌های ماشین ظرفشویی صنعتی نسبت به ماشین ظرفشویی خانگی، مصرف آب کمتر است. در ماشین ظرفشویی خانگی، هر بار آب الوده خارج شده و برای شست و شوی بعدی از اب تازه استفاده می‌شود اما در ماشین ظرفشویی صنعتی، اب گرم از فیلتر عبور کرده و دوباره مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در نتیجه نیازی نیست هر بار کل آب تعویض شود. ماشین ظرفشویی خانگی برای شست و شوی تعدادی کمی ظرف ( نهایتا 12 نفره) طراحی شده است اما ماشین ظرفشویی صنعتی مختص رستوران‌های بزرگی است که صدها مشتری در طول روز دارند و با کمک نیروی انسانی نمی‌توانند همه ظروف را به سرعت بشویند.

آشپزخانه رستوران

انواع ماشین ظرفشویی صنعتی

ماشین ظرفشویی صنعتی خود دارای چهار نوع مختلف است که بسته به نیاز آشپزخانه خود می‌توانید بهترین مورد را خریداری نمایید.

  • ماشین ظرفشویی ریلی: بزرگ‌ترین ماشین ظرفشویی که می‌توانید برای شستن حجم زیادی از ظروف آن را در آشپزخانه رستوران خود قرار دهید، ماشین ظرفشویی ریلی است. این ماشین ظرفشویی طول عمر بالایی داشته و گنجایش 1200 ظرف را در هر بار شست‌و‌شو دارد. در مدل‌های ظرفشویی ریلی ابعاد شامل طول 150، عرض 70 و ارتفاع 160 است.
  • ماشین ظرفشویی تونلی: ماشین ظرفشویی صنعتی با ظرفیت های بالا در قالب ماشین ظرفشویی تونلی ساخته می شوند و بیشترین ظرفیت ها را در انواع ظرفشویی صنعتی در بر می گیرد.
  • ماشین ظرفشویی هود تایپ: چنانچه فضای کافی برای نصب ماشین ظرفشویی ریلی نداشته و حجم ظروف کثیف زیاد نیست، می‌توانید از ماشین ظرفشویی هود تایپ استفاده کنید. این ماشین مصرف آب پایینی داشته و می‌تواند گزینه مقرون به صرفه برای رستوران‌های متوسط و کوچک باشد. این مدل معمولا در ابعادی به طول 60 الی 80 سانتی متری، عرض 80 سانتی متری و ارتفاع 150 سانتی‌متری تولید می‌شود.
  • ماشین ظرفشویی زیر کانتری: در فست فودی‌ها و رستوران‌هایی که فضای خالی زیادی وجود ندارد، ماشین ظرفشویی زیر کانتری استفاده می‌شود. این ماشین ظرفشویی ابعاد بزرگی نداشته و می‌تواند به راحتی در هر مکانی نصب شود. این مدل معمولا در ابعادی نزدیک به طول 80 سانتی متری، عرض 60 سانتی متری و ارتفاع 60 الی 70 سانتی‌متری طراحی و به بازار روانه می‌شود.
  • ماشین ظرفشویی شیشه شوی: در کافی شاپ‌ها که شستن لیوان‌ها اهمیت زیادی دارد، نوع خاصی از ماشین ظرفشویی با نام ماشین شیشه شور استفاده می‌شود. در این نوع از ماشین ظرفشویی صنعتی، فشار آب ملایم‌تر بوده و هیچ آسیبی به ظروف حساس وارد نمی‌کند.
  • دستگاه سیخ شور: ماشین ظرفشویی مخصوص سیخ های کباب که با سرعت بسیار بالا و تمیزی بی نظیر، دستگاه سیخ شور که انواع سیخ های کباب و جوجه را تمیز می کند.